Gry logiczne – jak je przechodzić szybko i bezboleśnie?

Na początku należałoby zdefiniować co to jest gra logiczna. To wirtualny produkt stymulujący umysł do samodzielnego myślenia i rozwiązywania problemów. Może to być gra matematyczna, szarada, zagadka, zabawa językowa, ale najczęściej spotkać się można z czymś, czego nie można zaliczyć do żadnej z tych kategorii. To bliżej nieokreślona zabawa umysłowa.

W Wikipedii gra logiczna jest określana jako “gatunek gry komputerowej, w którym gracz do jej przejścia musi wykorzystać zdolność logicznego myślenia”. Podaje się tutaj również, że mogą tu wystąpić elementy strategiczne, umiejętności rozpoznawania znaków, dopisywania słów czy wykonywania sekwencji.

Rys. 1. Mahjongi nalezą z pewnością do gier logicznych.

Do gier logicznych można zaliczyć Mahjongi, czyli grę pochodzenia chińskiego polegającą na wyszukiwaniu par takich samych kamieni i wyciąganiu ich w odpowiedniej sekwencji, by nie zaburzyć układu na planszy i nie zablokować sobie możliwości ruchu (nie każdy kamień można wyciągnąć).

Nie tylko jednak gry logiczne, które mają w sobie elementy odnajdywania i układanek można zaliczyć do tej kategorii. Jedną z najbardziej powszechnych podgrup gier logicznych są gry oparte na wykonaniu jakiegoś celu poprzez manipulowanie elementami otoczenia.

Rys. 2. Snoring Elephant Puzzle. Przykład gry, w której manipulowanie elementami otoczenia przyczynia się do wykonania celu. W tym przypadku klikanie na zwierzęta o odpowiedniej sekwencji skutkuje obudzeniem słonia.

Możemy tutaj posługiwać się przecinaniem lin, by uwolnić jakiś obiekt z planszy, przesuwać głazy, by wydostać głównego bohatera, przestawiać równie pochyłe w celu umieszczenia w odpowiednim miejscu toczącego się obiektu lub piłki, aktywować i dezaktywować mechanizmy zamykające jakieś bramy, żeby się przejść dalej, itd. Pomysłów tutaj może być naprawdę sporo, a ich ilość jest ograniczona jedynie przez wyobraźnię twórców.

Rys. 3. Wykorzystanie elementów otoczenia do osiągnięcia efektu. Kwadratowa świnka łapie się ścian i przyciąga się do nich, żeby na końcu wpaść do paczki ze słodyczami. Po drodze są zbierane gwiazdki, jako cel drugorzędny.

Gry logiczne mogą być powiązane z matematyką, ale nie polegać ściśle na wykonywaniu działań matematycznych. Przykładem mogą tutaj być gry, w których trzeba uzupełnić jakąś ilość, by ją wyrównać, albo takie, gdzie trzeba uporządkować ludziki, żeby ich ilość pasowała do danego obszaru.

Innym rodzajem są “przestawianki” i gry polegające na łączeniu elementów. Polegają głównie nie tyle na wykorzystywaniu logicznego myślenia, co na spostrzegawczości gracza. Zaliczyć do nich można gry w porządkowanie elementów w linie.

Wiele gier wykorzystuje także geometrię, a zdolność myślenia przestrzennego będzie szczególnie przydatna do osiągnięcia celu. Zazwyczaj chodzi tutaj u ustawienie odpowiedniego kąta, przesunięcie bloku na odpowiednią odległość, czy dopasowanie figury geometrycznej, by ta się zmieściła w inne miejsce.

Rys. 4. Gra Cube Mission wykorzystująca myślenie przestrzenne.

Dalej można wymieniać wiele podkategorii takich gier, a na co dzień zwykle trudno będzie sporządzić listę wszystkich. Często będą się między sobą zazębiać, a nawet pożyczać elementy z gier zręcznościowych, czy RPG. Jedno jest pewne: gry logiczne rozwijają myślenie i wyobraźnię u małych dzieci nie narażając ich przy tym na stres związany z przemocą, jak to często ma miejsce w innych grach. Choć i tutaj są wyjątki.

Wspaniały świat takich gier, zwykle darmowych, które można znaleźć na różnych stronach w Internecie to zarówno odskocznia od dnia codziennego, jak i szansa zmierzenia się z wieloma wyzwaniami i sprawdzenia samych siebie w logicznych zmaganiach.

Leave a comment

Design a site like this with WordPress.com
Get started